Nadmierny porost włosów

Nadmiernym owłosieniem nazywamy patologiczny wzrost włosów uogólniony lub ograniczony tylko do pewnych okolic w miejscach gdzie fizjologicznych występuje jedynie meszek włosowy. Stwierdza się wówczas zmiany jakościowe włosa polegające na jego zgrubieniu i wydłużeniu fazy anagenu.

Uogólnione nadmierne owłosienie
jest rzadką chorobą. W zależności od przyczyny rozróżniamy postaci:
wrodzoną – dochodzi do przerostu włosów meszkowych, tak że stają się one długie i gęste
nabytą – nadmierne owłosienie pojawia się zwykle na skutek zaburzeń wydzielania hormonów i zaburzeń w obrębie układu nerwowego.

Ograniczone nadmierne owłosienie
jest dość często spotykane. W zależności od przyczyny wyróżniamy postaci:
wrodzoną – zwykle w okolicy lędźwiowej i miedzyłopatkowej (zwykle towarzyszy rozmaitym wadom wrodzonym np. rozszczepowi kręgosłupa)
nabytą – pojawiającą się zwykle na skutek zaburzeń wydzielania hormonów, nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny rzadziej w związku z przyjmowaniem niektórych leków (wyróżniamy tu: hypertrichozę nadmierny porost włosów, oraz hirsutyzm nadmierne owłosienie skóry twarzy, tułowia i kończyn kobiet i dzieci typu owłosienia męskiego, zawsze związane z zaburzeniami hormonalnymi)

Hypertrichoza ograniczona u kobiet dotyczy zwykle skóry twarzy, brodawek sutkowych, okolicy łonowej, oraz podudzi. Pojawia się ono zwykle około 25 – 30 r.ż. W wielu przypadkach nie udaje się stwierdzić zaburzeń hormonalnych. Przypuszcza się wiec, że przyczyną nadmiernego wzrostu włosów jest wzmożona aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy lub nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe. W niektórych tylko przypadkach hypertrychoza ograniczona pojawia się na skutek działania czynników drażniących (mechanicznych, chemicznych, fizycznych czy rozmaitych stanów zapalnych).

Leczenie

W przypadku istnienia zaburzeń hormonalnych konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Niestety leczenie takie nie powoduje ustąpienia zmian już istniejących. Stosuje się wówczas różne techniki nietrwałego lub “trwałego” usuwania owłosienia.

hastagi na stronie:

#owłosienie łonowe zdjęcia #włosy łonowe zdjecia #owłosienie łonowe u mężczyzn zdjęcia #hypertrichoza #bujne owłosienie łonowe #przeciwko porostowi włosow #bujne owłosienie łonowe zdjęcia #owłosienie łonowe u dziewczyn zdjecia #nadmierne owłosienie łonowe zdjęcia #przeciwko porostowi wlosow

Authors
Top