Łysienie androgenowe typu męskiego

Łysienie typu męskiego jest najczęstsza postacią łysienia i dotyczy około 60% mężczyzn powyżej 50r.ż. Ten typ łysienia, zwłaszcza jeśli łysienie rozpoczyna się już w wieku 16-20 lat często występuje rodzinnie.

Przyczyny

Wiadomo, że wysoki poziom androgenów we krwi przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów i łysienia na głowie, natomiast wpływa pobudzająco na wzrost w innych okolicach. Jednak u większości mężczyzn nie stwierdza się wzrostu poziomu tych hormonów. Uważa się, że łysienie to zależy od nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny, spowodowane wzrostem aktywności enzymu 5 alfa-reduktazy (odpowiedzialnego za metabolizowanie męskich hormonów płciowych – androgenów, do bardziej aktywnej postaci dihydrotestosteronu). Częste współistnienie łojotoku skóry owłosionej głowy i łysienia potwierdza powyższą teorię (jak bowiem wiadomo androgeny odgrywają zasadniczą role w stymulacji produkcji łoju). Podstawą mechanizmu łysienia jest stopniowe skracanie się okresu anagenu, a wydłużanie telogenu. Dodatkowo nowo rosnące włosy, na miejsce tych, które wypadły, są cieńsze i łatwo wypadają. Z czasem przekształcają się one we włosy typu meszku. Od początku choroby obserwuje się także stopniowy zanik mieszków włosowych i osłabienie ich ukrwienia.

Objawy i przebieg

Przerzedzenie włosów dotyczy głównie kątów czołowych oraz szczytu głowy, podczas gdy na obwodzie skóry owłosionej ilość włosów zmniejsza się nieznacznie.

W zależności od szybkości postępowania zmian wyróżniamy
postać ciężką – rozpoczynającą się w wieku 16-18 lat i szybko postępuje
postać średnio ciężką – rozpoczynającą się w wieku 20-23 lat
postać lekką – rozpoczynająca się ok. 40 r.ż.

hastagi na stronie:

#łysienie typu meskiego #łysienie androgenowe wikipedia #łysienie androgenowe męskie #łysienie androgenowe forum

Authors
Top